NIU KQi3 Pro 20 km gold
Brand: NIU
Price: €226,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c439aa7d-f040-467d-9a56-93cc3d71ce1c
Description
Top Speed: 20 km/h
Max Load: 100 kg
For: Adults, Kids
Range: 50 km
Constant Power Output: 350 Watt
Type of Battery: Li-Ion
Battery Capacity: 10.4 Ah
Charge Time: 6 hrs
Material: Aluminium
Wheel Size in Inches: 9.5 "
Height: 120 cm
Length: 117.3 cm
Width (cm): 54
Weight: 20 kg
Colour: Gold
Features: Display
Included in Delivery: User Manual
Specifications
| Warning | Protective Equipment Should Be Worn |
|---|---|
| Top Speed | 20 km/h |
| Max Load | 100 kg |
| For | Adults, Kids |
| Range | 50 km |
| Constant Power Output | 350 Watt |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Capacity | 10.4 Ah |
| Charge Time | 6 hrs |
| Material | Aluminium |
| Wheel Size in Inches | 9.5 " |
| Height | 120 cm |
| Length | 117.3 cm |
| Width (cm) | 54 |
| Weight | 20 kg |
| Colour | Gold |
| Features | Display |
| Included in Delivery | User Manual |
Reviews
Brilliant!!!
Amazing quality for the price!
One of my best buys ever
Quality is excellent. Worth every penny
Honestly fantastic
Fantastic, ordering more!
Top quality
Delivered when promised... very satisfied
Fast delivery, product is solid
Highly recommend!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.