HomCom Mercedes AMG (370-074V90) (370-074V90WT) White
Brand: HomCom
Price: €152,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c3750282-36d3-41b5-8aa1-ab968b3fa8e3
Description
Dimensions: 115 x 70 x 55 cm
Colour: White
Materials: Plastic, Steel
Operation: Electric 12 Volts
Number of Seats: 1
Features: Battery r, Battery, MPs Player Input, Horn
Lighting: Headlights, Taillight
Electric: yes
Gears: Forward Gear, Reverse Gear
Top Speed: 3 km/h
Steering: Balance Bike with Horn
Battery Charging Time: 8 - 12 h
Maximum Operating Time: 60 Minutes
Performance: 35 W
Power Supply: Rechargable
Safety Features: Safety Belt, Remote Control
Warnings: To be used under adult supervision, Not suitable for children under 36 months
Recommended Age: 3 years
Maximum User Weight: 30 kg
Make: Mercedes
Special Features: Light & Sound
Specifications
| Product Type | Kids Electric Car |
|---|---|
| Dimensions | 115 x 70 x 55 cm |
| Colour | White |
| Materials | Plastic, Steel |
| Operation | Electric 12 Volts |
| Number of Seats | 1 |
| Features | Battery r, Battery, MPs Player Input, Horn |
| Lighting | Headlights, Taillight |
| Electric | yes |
| Gears | Forward Gear, Reverse Gear |
| Top Speed | 3 km/h |
| Steering | Balance Bike with Horn |
| Battery Charging Time | 8 - 12 h |
| Maximum Operating Time | 60 Minutes |
| Performance | 35 W |
| Power Supply | Rechargable |
| Safety Features | Safety Belt, Remote Control |
| Warnings | To be used under adult supervision, Not suitable for children under 36 months |
| Recommended Age | 3 years |
| Maximum User Weight | 30 kg |
| Make | Mercedes |
| Special Features | Light & Sound |
Reviews
No issues whatsoever
Fantastic, ordering more!
Works great, good price
Fast delivery, product is solid
Brilliant!!!
Spot on
Best purchase I've made in ages
Legit so good
Got exactly what I needed, very pleased
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.