Globber E-Motion 4 Plus sky blue
Brand: Globber
Price: €101,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7cb754bf-b2fb-4ab0-b719-d507b79f0e5f
Description
Top Speed: 10 km/h
Max Load: 50 kg
Recommended Minimum Age: 6 years
For: Kids
Features: Height-Adjustable Handlebar
Range: 7 km
Constant Power Output: 80 Watt
Type of Battery: Lithium
Battery Voltage: 14.4 V
Wheel Diameters: 125 mm, 90 mm
Colour: Blue
Features: Anti-slip footplate
Specifications
| Warning | Protective Equipment Should Be Worn |
|---|---|
| Top Speed | 10 km/h |
| Max Load | 50 kg |
| Recommended Minimum Age | 6 years |
| For | Kids |
| Features | Height-Adjustable Handlebar |
| Range | 7 km |
| Constant Power Output | 80 Watt |
| Type of Battery | Lithium |
| Battery Voltage | 14.4 V |
| Wheel Diameters | 125 mm, 90 mm |
| Colour | Blue |
| Features | Anti-slip footplate |
Reviews
Fantastic value
Fantastic product, really impressed
Amazing quality for the price!
Quality and price are unbeatable
Fast delivery, product is solid
Fantastic product, really impressed
Great value for money. Will definitely be buying again.
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Exactly what I wanted
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.